Péče o ovocné stromy začíná už před samotným příchodem jara

péče o ovocné stromy

Majitelé zahrad už teď čeká velmi náročná práce, která vyžaduje převážně vaši trpělivost a důkladnost. Řeč je o údržbě ovocných stromů, které zdobí nejednu zahradu po celé České republice. Péče o ovocné stromy by měla být dokončená ještě před tím, než na dveře zaťuká jaro. To je období, kdy se ovocné stromy probouzejí a chystají se na tzv. novou sezónu. V článku vám povíme, jak taková údržba těchto stromů vypadá a proč se vlastně musí provádět.

Ovocné stromy a jejich volání o pomoc

Péče se týká známějších ovocných stromů, mezi které patří jabloně či hrušky. Ty totiž každý rok vyžaduji prořezávání, což je velmi účinná metoda pro kvalitnější sezónu. Kromě toho je nezbytně nutná pro starší stromy.

Jinými slovy řečeno, čím starší je strom, tím více tuto péči vyžaduje. Nepouštějte se do práce, pokud vás zahradničení nebaví, protože by práce byla nejspíš špatně odvedená. Tato činnost vyžaduje preciznost, důkladnost a čas. O tom jsme vám ale psali v prvním odstavci.

Čím starší je strom, tím větší péči potřebuje

Je to logické a funguje to podobně, jako u lidí. Jestliže se na vaší zahradě nacházejí příliš staré stromy jabloní a hrušek, pak vám rádi vysvětlíme, proč je prořezávání důležité.

Na růst plodu jsou vyžadovány sluneční paprsky, které se do velkých stromů nedostávají v takové míře, jako by měli. Protože se každý strom zvětšuje, tím je horší jeho následná plodnost. Příčinou jsou špatně dostupné sluneční paprsky. Mimo jiné stářím, větve začínají slábnout, a to je další z příčin, proč strom nemusí plodit podle vašeho přání.

Jak na péči ovocných stromů?

V první fázi údržby je potřeba si nastudovat počasí, protože se péče nesmí provádět v nízkých teplotách. To by stromům mohlo naopak ublížit než pomoct. Denní teploty by se měli pohybovat v průměru kolem 5 až 10 C. K prořezávání stromů budete potřebovat vhodný nástroj, kterým jsou bezesporu zahradnické nůžky.

Pro menší trápení si pořiďte kvalitnější vybavení, abyste v budoucnu předešli zbytečné fyzické námaze. Větve s vyšším průměrem, což je v praxi kolem 3 až 4 cm musíme prořezat pomocí pilky. Pak si musíte rovněž dávat pozor na dlouhé větve, které svým růstem míří do ostatních.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *